Ćwierć wieku pomocy dla potrzebujących

18 maja 2017

Ćwierć wieku pracy charytatywnej Parafialnego Zespołu Caritas przy parafii p.w. św. Krzyża w Szczecinie to rocznica zachęcająca do wspomnień, refleksji i podsumowania dokonań.

Podstawowymi komórkami Caritas w kraju są Parafialne Zespoły Caritas. Zaczęły one powstawać zaraz po reaktywowaniu Caritas w Polsce i przybierały różne nazwy. Dlatego też, gdy z inicjatywy ówczesnego oficjała Sądu Metropolitalnego ks. prałata dr. Ryszarda Ziomka powstała grupa mająca tworzyć przyszły Zespół Caritas w parafii św. Krzyża w Szczecinie, rozpoczęto prace nad sporządzeniem wzorca (zasad) powoływania nowych zespołów Caritas. W oparciu o Status Caritas Diecezjalnej z 8 grudnia 1989 r. i instrukcję wydaną przez Konferencję Episkopatu Polski z 5 października 1986 r. powstały „Zasady Działania Parafialnych Zespołów Caritas”. Głównym autorem tych „Zasad” był członek Zespołu śp. Jerzy Rolnicki. Opracowanie to, po drobnych korektach, stało się podstawą przy powołaniu nowych Zespołów Caritas na terenie naszej archidiecezji.

29 kwietnia 1992 r. oficjalnie rozpoczął działalność Parafialny Zespół Caritas na szczecińskim Pogodnie. Ówczesny proboszcz parafii, śp. ks. prałat Wenancjusz Borowicz, stworzył odpowiednie warunki i przyjazny klimat, co umożliwiło dobry start dla 10-cio osobowego Zespołu Caritas (z tego pierwszego Zespołu do dnia dzisiejszego pracują 3 osoby).

Analizując minione ćwierćwiecze pracy charytatywnej parafialnej Caritas można stwierdzić, że już w ciągu pierwszego roku działalności, wolontariusze dotarli z konkretną pomocą do wszystkich rodzin i osób samotnych mających trudne warunki materialne. Tak znaczące dokonania należy zawdzięczać m.in. systematycznej pracy całej Rady Parafialnej Caritas, która spotykała się (i spotyka nadal) raz w tygodniu – w każdy poniedziałek. Po za tym, w pierwszych latach pracy, stałe dyżury członków PZC pełnione w każdą niedzielę, umożliwiły kontakt z Zespołem tym wszystkim, którzy potrzebowali pomocy i tym, którzy informowali o ubóstwie swoich sąsiadów.

W okresie minionych 25 lat Parafialny Zespół Caritas niósł stałą, comiesięczną pomoc średnio dla 95 do 140 osób.

Dzięki darczyńcom w okresie tym:

• udzielono m.in. ponad 17.800 świadczeń rzeczowych i finansowych obejmujących głównie paczki żywnościowe wydawane naszym podopiecznym każdego miesiąca,
  • zorganizowano 44 spotkania dla osób objętych naszą pomocą (wieczerze wigilijne, Tydzień Miłosierdzia, Dzień Chorych),
  • urządzono 23 imprezy choinkowe dla dzieci, przekazując im około 1.620 paczek świątecznych ze słodyczami, zabawkami i przyborami szkolnymi,
  • umożliwiono bezpłatny lub częściowo odpłatny pobyt dzieciom na koloniach i półkoloniach, turnusach rehabilitacyjnych, zielonych szkołach – dla ok. 600 uczniów,
  • wydano około 138 ton odzieży oraz różnego rodzaju sprzęt, głównie gospodarstwa domowego (również dla innych Zespołów Caritas z terenu archidiecezji),
  • w ostatnich latach opłacano pobyt młodzieży niepełnosprawnej na specjalnych obozach rehabilitacyjnych,
  • w sytuacjach szczególnych dokonywano zakupu leków i dopłacano za media, głównie gaz i energię elektryczną,
  • przeprowadzono 14 akcji pomocy m.in. dla Polaków na Białorusi, Ukrainie i ofiar powodzi w rejonie Kłodzka i Wrocławia. Przyjęto na okres 2 tygodni grupę dzieci z Wrocławia, z terenów dotkniętych powodzią,
  • Parafialna Caritas uczestniczyła również w 18 akcjach Caritas Polska. Zebrane do puszek środki finansowe w całości przeznaczone były na cele ofiar klęsk żywiołowych i  wojennych w różnych krajach świata.

Ogółem w ciągu minionych 25 lat działalności Parafialny Zespoł Caritas wydał na rzecz podopiecznych z naszej parafii kwotę 1.107.660 zł (to wynik wzorowo prowadzonej księgowości).

Nie byłoby jednak takich dokonań Zespołu gdyby nie darczyńcy. To dzięki nim – parafianom oraz członkom wspierającym, parafialna Caritas może służyć swoim podopiecznym.
                             Bóg zapłać tym wszystkim, którzy wspierają to dzieło miłości miłosiernej.