Egzotyczne ferie w Parafii p.w. Chrystusa Króla w Sikorkach

Podczas ferii zimowych w 2012 roku Parafialny Zespół Caritas przy parafii p.w. Chrystusa Króla w Sikorkach zorganizował "egzotyczne ferie" dla dzieci i młodzieży w Ośrodku Wspierania Rodziny w Błotnie. Warsztaty prowadzone były przez wolontariuszy z zagranicy z Chin i Tajwanu, którzy w zabawny i ciekawy sposób przybliżali kulturę Azji oraz zachęcali do nauki języka angielskiego.

Tematyka zajęć związana była z kulturą Chin i Tajwanu, ze szczególnym uwzględnieniem różnic pomiędzy krajami azjatyckimi a europejskimi. Dzieci dowiedziały się, gdzie znajdują się Chiny i Tajwan, jakie krajobrazy można tam podziwiać oraz jak wygląda styl życia w Azji. Z okazji obchodów Chińskiego Nowego Roku dzieci tworzyły ozdoby noworoczne w kolorze czerwonym mające symbolizować pomyślność i szczęście. Została również stworzona kapsuła czasu, którą zakopano w pobliskim Parku w Błotnie. Ostatniego dnia ferii dzieci miały możliwość spróbowania tradycyjnych potraw chińskich i tajwańskich, które jak się później okazało, nie były tak smaczne jak nasze polskie przysmaki. Ponadto wolontariusze przygotowali gry i zabawy uczące pracy zespołowej. Budowanie wieży z makaronu do spaghetti lub z gazet, czy przelewanie wody z butelki do kubka przy pomocy sznurka okazało się zadaniami niezwykle trudnymi, ale możliwymi do wykonania, o ile uczestnicy zabawy potrafili współpracować ze sobą.

Studenci prezentowali swoją kulturę również podczas spotkań z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka w Błotnie, Wołowcu i Szczytnikach. Spotkania te przebiegały w niezwykle miłej atmosferze, której towarzyszyły często śpiewy i tańce, przedstawienia dla Dziadków i Babć, a także poczęstunek. Każde takie spotkanie było niezwykle interesujące zarówno dla wolontariuszy jak i mieszkańców tych miejscowości. Był to bardzo dobry czas na wymianę doświadczeń międzykulturowych.

Wolontariusze przyjechali do Polski w ramach programu realizowanego przez stowarzyszenie AIESEC. Spośród 110 krajów całego świata wybrali Polskę. Słyszeli, że Polacy są bardzo przyjaznym i otwartym narodem z ciekawą kulturą i tradycją. Nasi Goście wybrali nasz kraj podkreślając także swoje zainteresowanie muzyką Fryderyka Chopina: "Wielu Tajwańczyków potrafi grać na pianinie, a Chopin jest jednym z ulubionych i najbardziej popularnych kompozytorów w naszym kraju." – powiedział Tajwańczyk.

Wolontariusze zamieszkali u jednej z rodzin w Błotnie, poznając polską kulturę, zwyczaje, kuchnię i styl życia. Stwierdzili, że Polacy są niezwykle mili i uprzejmi, a także gościnni. Smakowała im polska kuchnia. Popołudniami natomiast, dzieci umilały czas wolontariuszom organizując grę w piłkę na boisku szkolnym oraz spacerami. Wolontariusze byli pozytywnie zaskoczeni energią i zaangażowaniem dzieci w ferie, a także wzruszeni ich otwartością i chęcią poznawania świata.

Już po raz drugi zostały zorganizowane ferie zimowe przy udziale wolontariuszy z zagranicy. W tym roku ferie zostały współfinansowane przez Stowarzyszenie Szanse Bezdroży w Goleniowie.

"Egotyczne ferie" okazały się niezwykłym doświadczeniem zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych mieszkańców parafii Sikorki, a przede wszystkim dla wolontariuszy, którzy będą wspominać swój czas spędzony w Błotnie bardzo miło i chętnie odwiedzą mieszkańców parafii Sikorki w przyszłości.