Wakacyjna Akcja Caritas

Wakacyjna Akcja Caritas obejmuje wszystkie działania związane z organizacją wypoczynku letniego dla dzieci. Trwa od lutego do września i jest koordynowana przez Biuro Archidiecezjalne Caritas

Wakacyjna Akcja Caritas 2019 - informacje dla Parafialnych Zespołów Caritas

1. Kolonie dla dzieci „Słoneczne Wakacje”

•    Ośrodek „Brzózki” w Popielewie - dla dzieci z terenu całej Archidiecezji (dojazd własny)
Termin: 09-18.07.2019 r. dla 90 dzieci
•    Ośrodek Wspierania Rodziny w Zieleniewie -  dla dzieci ze Szczecina (preferowane rodziny pod opieką MOPR)  i Polic (autokar ze Szczecina)
Terminy:

• 25.06.-05.07.2019;
  • 05.07.-15.07.2019;
  • 15.07.-25.07.2019;
  • 25.07.-04.08.2019 dla 120 dzieci.

2. Program „Z parafii na wakacje”

Program polega na dofinansowaniu wyjazdów wakacyjnych, kolonii, obozów dla dzieci oraz pielgrzymek, wycieczek dla seniorów, organizowanych przez parafie lub PZC, a także przez wspólnoty zakonne i stowarzyszenia, organizacje i ruchy katolickie działające w parafii. Dofinansowanie wynosi do 200 zł do 1 dziecka lub do 150 zł do 1 seniora.
Parafia, która organizuje wakacje, może złożyć maksymalnie 2 wnioski o dofinansowanie od 1 do 6 osób.
Zgłoszenia należy dokonać za pomocą wypełnionego wniosku do dnia 14 czerwca 2019.
Odpowiednie formularze oraz regulamin zostaną wysłane do parafii pocztą elektroniczną i są dostępne na stronie internetowej Caritas.

3. Program „Tornister Pełen Uśmiechów”

Program polega na przygotowaniu tornistra i przyborów szkolnych dla najuboższych dzieci i rodzin wielodzietnych oraz dzieci polonijnych ze Wschodu. Puste tornistry zostaną w czerwcu przekazane do parafii, gdzie wierni napełniają je przyborami szkolnymi.

Przypominamy także o zbiórkach do puszek na rzecz Wakacyjnej Akcji Caritas, które w tym roku zaplanowane są na niedziele 23 i 30 czerwca 2019.

Działania podejmowane w ramach Wakacyjnej Akcji Caritas:

• Przygotowanie koordynatorów parafialnych do akcji
  • Uzyskanie dotacji ze środków publicznych oraz sponsorów
  • Pozyskanie środków finansowych poprzez zbiórkę do puszek
  • Rekrutacja dzieci
  • Opracowanie programów i zaplanowanie atrakcji i wycieczek
  • Przygotowanie i zatrudnienie kadry kolonijnej
  • Rejestracja wakacji w kuratorium
  • Organizacja pólkolonii w placówkach wsparcia dziennego Caritas
  • Przeprowadzenie turnusów w ramach programu „Słoneczne Wakacje”
  • Przeprowadzenie kolonii w Polsce dla dzieci polskich z Białorusi
  • Dofinansowanie wypoczynku w ramach programu „Z parafii na wakacje”