Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

Przejdź do strony głównej Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

Obiad z Dziadkiem

19 września 2018

 

Kochani Wolontariusze i Przyjaciele Caritas!
 Dziś (19.09.2018) oficjalnie zakończyliśmy rekrutację wolontariuszy do Nowego Projektu Społecznego "Obiad z Dziadkiem".
Zainteresowanie było OGROMNE! Jesteśmy bardzo szczęśliwi i wdzięczni widząc, jak Wasze serca (i ręce!) "palą" się do pracy!
W rozmowach wolontariusze i opiekunowie podkreślali- potrzeby są wielkie, ale nie możemy się doczekać!
To będzie naprawdę piękne dzieło pomocy drugiemu człowiekowi.


Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą przypominamy, na czym polega projekt:

Kiedy godziny mają miarę tygodni, dni dłużą się w nieskończoność a w ciszy słychać tykanie zegarów. Wielu seniorów dokładnie wie jak trafnie opisać samotność. W przeszłości szanowani, doceniani za wykonywaną pracę, pełni poświęcenia i zaangażowania by bronić ojczyzny i budować silne państwo. Dzisiaj wielu z nich nie starcza pieniędzy na wartościowy posiłek. Brakuje im obecności drugiego człowieka.

Projekt „Na obiad z dziadkiem” ma na celu budowanie integracji międzypokoleniowej poprzez tworzenie więzi między tymi, którzy jeszcze są młodzi i tymi, którzy młodzi już nie są. Projekt polega na regularnym wspólnym celebrowaniu posiłku przez dwie osoby- młodego wolontariusza oraz seniora. Tytułowy obiad ma być okazją do spotkania różnych osób, wykorzystywania wzajemnej wiedzy i doświadczenia każdej ze stron.

Celem jest promowanie postawy otwartej i pełnej szacunku wobec osób starszych, samotnych, często ubogich i schorowanych. Poprzez nasze działania chcemy zapobiegać wykluczeniu społecznemu seniorów, a także edukować- zwłaszcza historycznie. Wartością dodaną do całości projektu jest włączenie w działania właścicieli lokalnych restauracji i jadłodajni, którzy jako osoby mające autorytet, mogą poprzez modelowanie, realnie wpływać na zmianę postaw społecznych wobec seniorów. Jednym z elementów projektu są spotkania pod hasłem „Historia z dziadkiem”, czyli spotkania młodych ludzi z osobami starszymi, których życie i aktywność przyczyniły się do ważnych historycznie zmian.

 

 

Caritas Archidiecezji
Szczecińsko-Kamieńskiej

ul. Wieniawskiego 5
71-142 Szczecin

tel. 91 487 49 05
tel./fax 91 487 33 24

szczecin@caritas.pl

Realizacja: MadeNet.pl