XV Ogólnopolska Pielgrzymka Caritas do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

24 kwietnia 2018 - dodał zm

W piątek 13 kwietnia 2018 roku o 5 rano uczestnicy pielgrzymki wraz z Księdzem Dyrektorem Maciejem Szmucem wyjechali sprzed Biura Caritas. Pierwszym miejscem, w którym się zatrzymali był Zamek w Mosznej na Opolszczyźnie – od 1866 do 1945 roku był rezydencją śląskiego rodu Tiele-Winclerów, potentatów przemysłowych. Jest to jeden z najciekawszych zamków w Polsce. Swoją sławę zawdzięcza bajkowemu wyglądowi, 365 pomieszczeniom oraz 99 wieżom i wieżyczkom. Na nocleg Pielgrzymi udali się do Częstochowy – uczestniczyli we Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu, Apelu Jasnogórskim, a rano chętni w Godzinkach ku czci NMP.

W sobotę włączyli się w XV Ogólnopolską Pielgrzymkę Caritas do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach. Na początku zwiedzili Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” - piękne wnętrza kościoła ozdobione mozaikami artysty o. Marko Ivana Rupnika SJ, autora mozaik m.in. w krypcie nowego kościoła w San Giovanni Rotondo we Włoszech. Modlili się przy relikwiach Jana Pawła II. Następnie przeszli do kaplicy klasztornej z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny w kompleksie klasztornym Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Przed Eucharystią młodzież zobaczyła pantomimę o cudzie, który został zatwierdzony do beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej, przygotowaną przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Krakowie, a dorośli wysłuchali konferencji p. Neli Łabińskiej z Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych o służebnicy Bożej H. Chrzanowskiej, która 28 kwietnia zostanie ogłoszona błogosławioną.

Uroczystej Mszy św. w bazylice Bożego Miłosierdzia przewodniczył abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski, który przypomniał pielgrzymom, że w drodze do świętości muszą iść pod prąd i kierować się błogosławieństwami z góry Tabor, czyli wielką regułą postępowania. Homilię wygłosił abp Wiesław Szlachetka, Przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski mówił w niej zwracając się do pracowników i wolontariuszy Caritas „…że w codziennym życiu: zdrowy powinien przyjaźnić się z chorym, wesoły ze smutnym... Taka właśnie przyjaźń stała się stylem waszego życia i pniecie się w górę, ku niebu, służąc człowiekowi. Dajecie światu świadectwo, że Bóg jest miłosierny …” Po Mszy św. i poczęstunku pielgrzymi udali się do Lichenia. O godzinie 21 niektórzy wzięli udział w procesji ze świecami po Apelu Maryjnym.

W niedzielę uczestniczyli we Mszy św. w licheńskiej Bazylice. Po Mszy Młodzi pielgrzymi z Mostkowa weszli po 762 schodach na punkt widokowy na wieży Bazyliki.  Nieco starsi wjechali windą na poziom 27 i  pokonali ostatnie 4 piętra o własnych siłach. Z wieży rozciąga się piękny widok na okolice Lichenia, okoliczne jeziora, pola i lasy. Po południu pątnicy uczestniczyli w Koronce do Miłosierdzia Bożego w Sanktuarium w Świebodzinie, oglądali film dokumentujący budowę i poświęcenie Figury Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

W tegorocznej pielgrzymce Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej uczestniczyli dwaj alumni Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego ks. Dariusz i ks. Adam. Dziękujemy za ich obecność i zaangażowanie w organizację pielgrzymki. Wszystkim Pielgrzymom, którzy podjęli trudy, by modlić się u źródeł miłosierdzia i lepiej poznać sł. Bożą Hannę Chrzanowską składamy serdeczne Bóg zapłać.