25 lat Parafialnego Zespołu w Choszcznie

22 października 2017

Choszczno to powiatowe miasteczko w województwie zachodniopomorskim. Niewielkie - liczy około 17 tys. mieszkańców, ale „wiekowe”- prawa miejskie otrzymało w 1284 r. Miasto „otwarte na świat” dzięki magistrali kolejowej - Szczecin - Poznań i dalej, umożliwiającej bezpośrednią łączność z Warszawą, Krakowem, Olsztynem, Wrocławiem i Częstochową. Po wojnie (Choszczno powróciło do Polski 22 lutego 1945 r.) wraz z pierwszymi osadnikami przybył i pierwszy powojenny proboszcz ks. Jerzy Kowalski, który prowadził jedyną wówczas parafię p.w. Narodzenia NMP w latach 1945-56. 8 września 1985 r. erygowano w Choszcznie druga parafię, p.w. Świętej Jadwigi Królowej.
    Kiedy po 10 października 1990 r. powołano Caritas Polska zaczęły powstawać lokalne organizacje Caritas: diecezjalne i parafialne. Na tej fali w parafii p.w. Narodzenia NMP 22 października 1992 r. powołano Parafialny Zespół Caritas, którego przełożoną została Teresa Kasior, zastępcą przełożonej - Irena Małecka, a skarbnikiem - Antonina Saga. W sumie w zebraniu założycielskim uczestniczyło 11 osób, wśród nich inicjator, „dusza”, animator lokalnego ruchu, wieloletni proboszcz i renowator świątyni, szambelan papieski, przewodniczący Zespołu - ks. prałat Jan Abramski.
    Z okazji jubileuszu 25-lecia, a więc 22 października 2017 r. była okazja przypomnieć, że Caritas w Choszcznie był jednym z pierwszych Zespołów Caritas, które powstały w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Podsumowania pracy Zespołu dokonano na uroczystej sumie, którą koncelebrował z proboszczem parafii ks. kan. Grzegorzem Suchomskim, dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej ks. kan. Maciej Szmuc.
    Na przestrzeni 25 lat pracy charytatywnej przez Zespół „przewinęło” się 36 osób. W tym czasie odeszło do Pana 10 osób, których groby odwiedzili uczestnicy uroczystości z kwiatami, zniczami, wspomnieniami i Koronką do Miłosierdzia Bożego.
    Obecnie PZC liczy 14 członków. Nadal od powołania kieruje nim niestrudzona p. Teresa Kasior. Dzielnie sekundują jej, również członkinie założycielki Irena Małecka i Zofia Szczygielska. Później dołączyli: Teresa Maciupa, Maria Kowal, Helena Wojciechowska, Danuta Lach, Magdalena Baranek, Bożena Zimmer, Melania Gronowicz, Edward Remont, Antonina Remont, Krzysztof Kozikowski, Krystyna Matuszczak, oczywiście pod okiem przewodniczącego Zespołu ks. kan. Grzegorza Suchomskiego.
     Wszyscy ci pionierzy, jak też podejmujący pracę teraz, to ludzie z pasją, nie lękający się wyzwań, przeskakujący wszystkie problemy, pełni oddania i miłości. Biorą udział w  wielu inicjatywach. Poza akcjami stałymi jak: „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, organizacja kolonii i półkolonii, stała troska o grupę podopiecznych, pozyskiwanie i dystrybucja darów, zbiórki charytatywne, itp. Caritas parafii wyróżnia coroczna organizacja Wigilii przy współudziale niezawodnych przyjaciół Caritas ze Szkoły Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego, która niejednokrotnie gromadziła przy stole ponad 120 osób. W 1996 r., doceniając inicjatywę i jej charytatywny wymiar oraz wartości humanitarne, uczestniczył w Wigilii abp Marian Przykucki - Metropolita Szczecińsko-Kamieński, czym niejako nobilitował wysiłki Caritas.
Życzymy satysfakcji z „daru z siebie”.
Szczęść Boże na dalsze lata…